SİPARİŞLER

SİPARİŞ YÖNETİMİ

Müşterilerinizden size gönderilecek her sipariş, aşağıdaki üç aşamadan geçmektedir;
  • YENİ SİPARİŞ
  • ONAYLI SİPARİŞ
  • TESLİMATTAKİ SİPARİŞ

Size webden ya da mobil uygulamalarınız üzerinden sipariş gönderen ilgili müşteri, her aşama değişikliğinde, bir bilgilendirme mesajı alır. Bu bildirim, doğrudan telefon bildirimi ya da email şeklindedir. Siparişiniz onaylandı ya da Siparişiniz teslimata çıktı bilgisi, ilgili bildirim ile müşteriye iletilir.

Bu sipariş aşamalarını kontrol panelinin SİPARİŞLER bölümünden yönetebilirsiniz
SİPARİŞLER sayfasının en üstünde bulunan YENİ - ONAYLI - TESLİMATTA tuşları, size ilgili aşamada bulunan siparişleri listeleyecektir.

Size gelen siparişleri, dilerseniz firmanıza olan uzaklığına ya da sipariş zamanına göre sıralayabilirsiniz. İlgili sıralama değişikliğini yapmak için, SİPARİŞLER sayfasının sağ üst köşesinde bulunan SIRALA tuşuna basarak, tercih ettiğiniz sıralama yöntemini seçebilirsiniz

Tüm teslimatta olan siparişleriniz için bir dağıtım rotası planlamak birmobil sipariş sistemi ile çok kolay. Siparişlerinizi, tek bir harita üzerinde, harita pini şeklinde görmek için, SİPARİŞLER sayfasının sağ üst köşesinde yer alan DAĞITIM tuşuna basarak, canlı haritanızı açabilirsiniz

SİPARİŞ TUŞLARI

Her siparişin altında yer alan yönetim tuşları, ilgili sipariş ile işlem yapmanıza olanak sağlayan fonksiyonlara bağlıdır.
Sipariş yönetim tuşlarının üzerine fareniz ile geldiğinizde, size işlevini açıklayan bir metin gösterilir. Bu tuşlar ile sırasıyla Sipariş durumu değişimi - Çıktı alma - Sipariş iptali - Müşteriye özel bildirim gönderme - Müşteri konumunu görme - Paket yardımcısı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Çıktı alabilmek için, yazıcınızın bilgisayarınıza bağlı olması gerekmektedir. Bilgisayarınız tarafından tanınan termal ya da lazer herhangi bir yazıcı, ilgili siparişin dökümanını size çıkaracaktır

Paket yardımcısı, gelen siparişi hazırlarken kullanılan bir araçtır. Pakete eklediğiniz her ürünün adetini kontrol ettikten sonra, ürün resmine tıklayarak üzerine yeşil bir tik koyabilir, eksik ürün gitmemesini sağlayabilirsiniz

HARİCİ SİPARİŞLER

Harici siparişler ile, telefon, whatsapp, sosyal medya gibi ortamlardan aldığınız siparişleri de, birmobil eticaret sistemine bir sipariş olarak ekleyebilirsiniz.
Bir sipariş eklemek için, SİPARİŞLER ekranın sağ üst köşesinde yer alan sepet simgesine tıklayınız. Karşınıza bir sipariş yaratma ekranı çıkacaktır.
Harici sipariş ile girilen her bilgi, müşterinin telefon numarasına kayıt olacaktır. Aynı telefon numarası ile ikinci bir sipariş aldığınızda, müşterinin adı size otomatik çıkacaktır ve ilgili müşteriyi seçmeniz durumunda, tüm kişisel bilgileri ekrana otomatik olarak yazılacaktır.

Müşteri bilgileri girildikten sonra, SEPET bölümüne, ürün adı, fiyat ve adet kutucuklarını herbir ürün için doldurup, artı simgesine basınız. Eğer ilgili ürün adı, ürün listenizde bulunuyorsa, size öneri olarak bu ürün gösterilecektir ve ürünü seçmeniz halinde, fiyatı otomatik olarak gerekli kutuya eklenecektir.

Ürün ekleme işlemi bittikten sonra, sipariş ile ilgili, kuryeye iletmek istediğiniz not varsa bunu da sisteme ekleyip, Kaydet tuşuna basarak, siparişi sisteme işleyebilirsiniz