ÜRÜN VE İÇERİK YÖNETİMİ

KATEGORİLER

Birmobil e-ticaret sisteminde, iki tip kategori bulunmaktadır. Bunlar; ANA KATEGORİ ve İÇ KATEGORİ `dir. Ana kategoriler, uygulamanızın ve websitenizin giriş sayfasında görüntülenmektedir. Müşteriniz, bu ana kategorilere tıklayarak, bütün iç kategorileri ve ürünleri görüntüleyebilir.

Örneğin; Temel Gıda kategorisi bir ana kategori olup, içerisinde SÜT ÜRÜNLERİ, MAKARNALAR, KONSERVELER gibi iç kategoriler barındırabilir.

Birmobil e-ticaret sipariş sistemi ile sınırsız kategori, iç kategori ve ürün yaratabilirsiniz.

KATEGORİ AÇMAK

ANA KATEGORİ AÇMAK

Bir ana kategori açabilmek için, kontrol panelinizin ÜRÜNLER menüsüne tıklayınız ve sitenin sol üstünde bulunan ANA KATEGORİ EKLE tuşuna tıklayınız. Açılan pencereye açmak istediğiniz kategorinin adını yazın. İlgili kategori sisteminize eklenip, sağ alanda bulunan kategori listesinde görüntülenecektir.

İÇ KATEGORİ EKLE

ANA KATEGORİNİZE bir İÇ KATEGORİ açmak için, ürünler menüsünde bulunan KATEGORİLER listesinden, hedef ana kategorinizi seçin. Kategori detaylarını ve ürünlerini içeren sayfa görüntülendikten sonra, kategori kontrol tuşları aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ekranınızda görüntülenecektir.
Menünün en sağında bulunan İÇ KATEGORİ EKLE tuşuna basarak, açılan kutucuğa iç kategorinizin adını yazınız.

KATEGORİ AYARLARI

Yarattığınız kategorilerin detaylarını düzenlemek için, ürünler menüsünde bulunan KATEGORİLER listesinden, hedef ana kategorinizi seçin. Açılan detay ekranında DÜZENLE tuşuna basarak, kategori ayarlarını açınız.

ÜRÜN FOTOĞRAFI bölümü, kategoriye özel fotoğraf eklemenizi sağlamaktadır. Bir fotoğraf eklemek ya da değiştirmek için, ürün görseline tıklayınız. Açılan dosya seçme menüsünden JPG cinsi bir fotoğrafı bilgisayarınızdan seçiniz. Seçeceğiniz fotoğrafın boyutu otomatik olarak sistem tarafından düzenlenip 300x300 olarak değiştilecektir. Eğer ekleyeceğiniz fotoğrafın pixel kaybetmesini istemiyorsanız, 1:1 oranında, kare bir fotoğraf seçebilirsiniz.

KATEGORİ ADI bölümü ile, ilgili kategorinin adını değiştirebilirsiniz

ANA KATEGORİ bölümü ile, ilgili kategoriyi başka bir ana kategorinin içerisine taşıyabilir ya da doğrudan o kategoriyi bir ana kategori haline getirebilirsiniz.

KATEGORİ AĞIRLIĞI bölümü, o kategorinin görüntülenme sırasını değiştirmektedir. Ağırlığı fazla olan kategori, hem mobil uygulamanızda, hem de websitenizde üst sıralarda görünmektedir.

GİZLİLİK ayarı, bir kategorinin görünürlüğünü belirmektedir. Tüm kategoriniz ön tanımlı olarak HERKESE AÇIK olarak işaretlidir. Bu kategoriler, tüm müşterileriniz tarafından görüntülenebilir ve ürünleri sepete eklenebilir. Eğer bir kategoriyi ÖZEL ÜYELER durumuna getirirseniz, ilgili kategoriyi yalnızca sizin belirlediğiniz kayıtlı müşterileriniz görüntüleyebilirler.

ÜRÜN EKLEME

Birmobil sipariş sistemine ürün eklemenin birden fazla yöntemi vardır. Sisteme toptan ürün yüklemek için YEDEKLEME menüsüne göz atabilirsiniz.
Bir ürün yaratmak için, kategoriler menüsünden kategori seçerek, ÜRÜN EKLE tuşuna basınız ve ürünün temel bilgilerini giriniz. İlgili ürün, fotoğrafsız bir şekilde kategorinize kayıt olacaktır. Diğer ürün detaylarını ve ürün fotoğrafını belirlemek için, ÜRÜN DÜZENLEME seçeneğini inceleyiniz.

ÜRÜN DÜZENLEME

Bir ürünü düzenlemek ve satış detaylarını belirlemek için, ürünler menüsünde bulunan KATEGORİLER listesinden, hedef ana kategorinizi seçin ve açılan ürün listesinden ilgili ürüne tıklayın. Dilerseniz, arama çubuğuna ürün ismini yazarak, çıkan sonuçlardan da düzenlemek istediğiniz ürüne ulaşabilirsiniz.

FİYAT kutucuğu, ürünün doğrudan satış fiyatını belirlemektedir. Bu kutucuğa, küsüratlar için nokta(.) kullanarak ürün fiyatını giriniz.

İNDİRİMSİZ kutucuğunun ön tanımlı hali 0 `dır. Bir ürünü promosyonlu hale getirmek için, bu kutucuğa fiyat kutucuğundakinden daha büyük bir rakam giriniz. Örneğin 22TL den 15TL ye düşmüş bir ürün için, FİYAT kutucuğunda 15 yazıyorken, İNDİRİMSİZ kutucuğunda 22 yazmalı. Mobil uygulamanız ve web siteniz, ilgili rakamlara göre, indirim yüzdesini kullanıcıya gösterecektir.

STOK kutucuğu, bir üründen kaç adet sipariş alabileceğinizi belirlemektedir. -1 sayısı sınırsız stok demektir. Bu üründen, müşterileriniz limit olmadan sipariş verebilirler. Eğer bir ürünü yalnızca stok adetiniz kadar satmak isterseniz, ilgili kutucuğa stok sayınızı yazabilirsiniz

AĞIRLIK bölümü, tıpkı kategorilerde olduğu gibi, önem sırasını belirler. Ön tanımlı olarak sisteminiz, en popüler ürünleri en öne çıkararak, satışlarınızı arttırmayı hedefler. Lakin bir ürünü ön plana çıkarıp, satışlarını yükseltmek isterseniz, ilgili ürünün ağırlık değerini yükselterek, bu popülerlik algoritmasını görmezden gelerek ön sırada görünmesini sağlayabilirsiniz

ÜRÜN AÇIKLAMASI yalnızca OPSİYONLU ürünlerde, opsiyon seçimi sırasında görünen bir metindir. Bu bölümde, kullanıcıya ürün hakkında bilgi vererek, doğru opsiyonu seçmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz

ÜRÜN OPSİYONLARI

Opsiyonlu ürünler, genellikle restoran işletmeleri gibi, tek bir ürün için birden fazla seçenek yaratmak içindir. Örneğin bir yemeğin 1 ve 1.5 porsiyonu, ya da ek malzemelerini, tek bir ürün üzerinden ayarlayarak, farklı fiyatlandırmak için kullanılır.
Bir opsiyon yaratmak için, ilgili ürünün düzenleme sayfasına girerek, en altta yer alan OPSİYON EKLE tuşuna basınız. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ilk opsiyonun fiyat farkı değerinin 0 kalması gerektiğidir.

Örneğin, bir iskender kebap ürünü için opsiyon hazırlayalım. Ürün düzenleme ekranında, fiyat kutucuğuna, iskender kebabın 1 porsiyon değeri olan 50 rakamanı girelim. Opsiyon ekleme ekranına geldiğimizde, ilk yaratacağımız opsiyon, ön tanımlı fiyatın içeri olmalıdır. Yani ilk opsiyon 1 PORSİYON seçeneği olmalı ve fiyat farkı 0 olmalıdır. İkinci seçenek ise, 1.5 PORSİYON olup, fiyat farkı ise, 1 PORSİYON fiyatının üzerine ekleneceği miktar olmalıdır. Yani eğer 1.5 porsiyonun fiyatı 80TL ise, fiyat farkı bölümüne 30 yazılmalıdır

Ürün düzenleme ekranındaki FİYAT kutucuğu, müşterinin ilk göreceği rakamdır. Bu bölüme 0 yazılarak, opsiyon listesinde 1 PORSİYON`un karşısına doğrudan ürünün fiyatı girilmemelidir. Bu şekilde bir düzenlemede, müşteri ürün fiyatlarını 0TL olarak görecektir.