Sen de bize mobil uygulama fikrinizden bahset, hemen projelendirelim

MACSuit Android

Eğer bir Macbook kullanıcısıysanız ve android telefonunuz varsa, ciddi bir senkronizasyon sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Mac marka bilgisayarlar ile iOS cihazların sahip olduğu birlikte çalışma ortamı, kesinlikle android telefonlar için sunulmuyor. Dosya gönderip, almak gibi basit işlemler bile çoğu zaman sorun haline geliyor. Bunun için pratik bir çözüm bulmak adına geliştirilmiş olan MACSuit, kablosuz olarak dosya aktarım işini oldukça kolay hale getiriyor.


MACSuit nasıl çalışıyor?

MAC bilgisayarlar, bildiğiniz gibi unix işletim sistemi tabanlı bir işletim sistemi kullanıyor. Bu da, bize hal-i hazırda yüklü gelen "uzaktan oturum açma" (ssh) sistemini kullanmamıza olanak sağlıyor. Bu sistem ile, android cihazınız, mac üzerine herhangi bir server, harici bir program yüklemeden, doğrudan kablosuz transfer yapabilme imkanı tanıyor. 


Sistemin çalışabilmesi için öncelikle Macbook 'unuzun ayarlarına girerek, "paylaşım" sekmesine girin. Sol taraftaki listeden Uzaktan oturum açma seçeneğine işaret koyun.

Macbook Paylaşma ayarları

Daha sonra android telefonunuzdaki uygulamayı açarak, macbookunuzu otomatik olarak bulmak için ağınızı taratın. Program bütün ip adreslerini tarayarak, telefonunuz ile aynı ağ üzerinde bulunan macbook cihazınızı bulacaktır. Dilerseniz macbook 'unuzun ip adresini, manuel olarak telefonunuzun Ayarlar bölümünden de ayarlayabilirsiniz. IP adresini de girdikten sonra, tek yapmanız gereken Macbook açılırken size sorduğu kullanıcı adı ve şifreyi de ilgili alanlara girmeniz. 


Tarama ve Ayarlar görüntüsü

Artık her şey hazır! Dosya paylaşmak için, telefonunuzun galerisine girerek bir fotoğraf ya da video seçin ve paylaş tuşuna basın. Çıkan uygulama listesinde MACSuit i seçerek doğrudan dosyaları Macbook 'unuza gönderebilirsiniz. Dilerseniz, uygulama üzerinden de dosya seçerek gönderme seçeneği bulunuyor.

MACSuit ana ekranı

Dosya almak

Dosya göndermek oldukça standart bir işlemdi. Fakat dosya almak için, yaratıcı bir çözüm bulmak zorundaydık. Bu özelliği de kullanıcıya pratik gelecek bir şekil çözdüğümüze inanıyorum. Uygulamanın "Dosya Al" tuşuna bastığınızda, Macbook üzerinde otomatik olarak bir senkronizasyon klasörü açılıyor. Buraya kopyaladığınız her dosya, "Dosya almaya başla" tuşuna bastığınızda, telefonunuzun Download klasörü içerisine yükleniyor.

Dosya alma ekranı

 Uygulamayı denemek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz